Ile dni na odstąpienie od kredytu hipotecznego?

Do niedawna podpisanie umowy kredytu hipotecznego było jednoznaczne z tym, że dokument obowiązuje do końca spłaty zadłużenia. Nie można było zrezygnować z umowy, co mogło okazać się problemem dla osób, które nie przemyślały do końca swojej decyzji, albo wskutek nieprzewidzianych sytuacji chciały od niej odstąpić. Obecnie te przepisy uległy zmianie i każdy ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej do 14 dni od jej zawarcia.

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym weszła w życie 22. lipca 2017 roku, to zmiana na lepsze, która bez wątpienia przysłuży się konsumentom. Każdy z nas powinien mieć możliwość rezygnacji z umowy kredytowej, od niedawna jest to możliwe.

Chociaż jeszcze parę miesięcy temu umowa kredytowa na zakup nieruchomości łączyła bank oraz konsumenta do czasu całkowitej spłaty zadłużenia, obecnie mamy 14 dni na złożenie podpisu o odstąpienie od niej. Jej wzór jest dołączony do każdej umowy kredytowej, chociaż możemy wystosować również własne pismo, z tym, że musi być ono zgodne ze wzorem. Umowę kredytową możemy rozwiązać przekazując rezygnację bezpośrednio do placówki bankowej, lub wysyłając dokument pocztą polską przesyłką poleconą na adres wskazany przez kredytobiorcę.

Rezygnacja z kredytu hipotecznego nic nie kosztuje. Odstąpienie od umowy jest bezpłatne, nie poniesiemy z tego względu żadnych kosztów, przy czym trzeba liczyć się z pokryciem kosztów odsetek naliczonych w czasie trwania umowy, a także kosztów bezzwrotnych związanych bezpośrednio z jej zawarciem. Na zwrot kwoty kredytu mamy 30 dni począwszy od daty złożenia odstąpienia od umowy.
Niektóre banki podczas zaciągania kredytu, wymagają od swoich klientów podpisania dodatkowej umowy na produkty finansowe, z nich również można zrezygnować.

Możliwość rezygnacji z kredytu, jaką dają nowe przepisy to bardzo dobre i potrzebne rozwiązanie, które daje konsumentom większe prawa. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że dotyczy to wyłącznie kredytów konsumenckich.

To także powinno Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie październik 2020
Kredyty konsolidacyjne porównanie październik 2020
Kredyty hipoteczne porównanie październik 2020
Kredyty samochodowe porównanie październik 2020
Kredyty dla firm porównanie październik 2020

Portal o pożyczkach bankowych i pozabankowych, którego misją jest rzetelna prezentacja ofert klientom indywidualnym, poszukującym najlepszego rozwiązania spełniającego przyszłe cele oraz uwzględniającego możliwości finansowe.