Provident pożyczka ratalna online

Jak rozpoznać ataki phishingowe?

Każdy użytkownik Internetu powinien znać podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. W dzisiejszych czasach bardzo często zdarzają się próby wyłudzenia danych, zwłaszcza poufnych, np. do bankowości internetowej i kradzież naszych pieniędzy. Badania dowiodły, że ataki phishingowe stają się skuteczne głównie przez pośpiech i nieuwagę użytkowników poczty internetowej. Polegają one bowiem na przesyłaniu wiadomości z banku lub innej instytucji (podszywając się pod nie) dotyczących zmiany danych, potwierdzenia danych logowania czy aktualizacji i zawierają najczęściej link do strony banku/instytucji. Wiadomości tego typu często niemal niczym nie różnią się od autentycznych, które dostawaliśmy od tego adresata. Na co więc uważać?

Według ekspertów informacje rozsyłane przez cyberprzestępców jako ataki phishingowe posiadają kilka wspólnych cech. Głównie dotyczą one używanych zwrotów grzecznościowych typu „drogi kliencie/Panie, użytkowniku”. W takich wiadomościach oprócz prośby o podanie danych potrzebnych hakerowi zamieszczone są ewentualne konsekwencje nie podania tych informacji w stylu groźby zablokowania dostępu do konta czy utraty danych, zerwania umowy itp. Należy pamiętać, że banki nigdy nie proszą swoich klientów o podanie nr PIN czy numeru klienta w wiadomościach. Cyberprzestępcy zwykle o to proszą. Mimo, iż wiadomości phishingowe najczęściej są pisane bezbłędnie to zdarzyć się mogą nieudolne tłumaczenia zwrotów polskich z innego języka. Zwykle w treści wiadomości, czy logo instytucji – adresata są niemal niezauważalne przekłamania (może to być np. jedna inna litera, czy znak specjalny). Pamiętać należy, by pod żadnym pozorem nie otwierać załączników, a do bankowości online nie logować się wykorzystując dołączony link. Zresztą to, do jakiej strony kieruje łatwo sprawdzić poprzez najechanie myszką na link i odczytanie pełnej nazwy.

Oczywiście ataki takie zostaną ograniczone, jeśli będziemy stosować oryginalne oprogramowanie, także antywirusowe, jak najbardziej aktualne, oraz zapory antyphishingowe. Niemniej samokontrola jest przy rosnącym zagrożeniu takimi atakami podstawą. Nie warto bezmyślnie wykonywać poleceń cyberprzestępców.

To także powinno Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty konsolidacyjne porównanie kwiecień 2024
Kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
Kredyty samochodowe porównanie kwiecień 2024
Kredyty dla firm porównanie kwiecień 2024

Portal o pożyczkach bankowych i pozabankowych, którego misją jest rzetelna prezentacja ofert klientom indywidualnym, poszukującym najlepszego rozwiązania spełniającego przyszłe cele oraz uwzględniającego możliwości finansowe.