Provident pożyczka ratalna online

Do kiedy trwa ubezpieczenie studenckie? Zasady 2017

Ubezpieczenie studenckie gwarantuje prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach NFZ jeszcze 4 miesiące po zakończeniu nauki. Aby móc z niego skorzystać trzeba jednak dopełnić kilku formalności.

Każdy, kto podjął naukę na uczelni wyższej może leczyć się w ramach NFZ, jednak pod warunkiem, że zostanie wcześniej zgłoszony do ubezpieczenia. Zgłoszenia może dokonać rodzic, opiekun prawny lub szkoła/jednostka prowadząca studia doktoranckie, przy czym z tej drugiej możliwości będą mogli skorzystać wyłącznie studenci uczący się na terenie Polski, którzy nie są członkami rodziny osoby ubezpieczonej. Potrzebne będzie złożenie specjalnego oświadczenia, w którym należy wykazać, że nie podlega się obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli rodzice studenta nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, nie prowadzą własnej firmy, nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS-ie, a także nie korzystają z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ.

Co jeżeli student ukończył 26 lat?

Z ubezpieczenia rodziców studenci mogą korzystać wyłącznie do ukończenia 26 roku życia. Osoby które ukończyły ten wiek może ubezpieczyć uczelnia, jeżeli nie posiadają ubezpieczenia NFZ z innego źródła np. dzięki podjęciu zatrudnienia na etat czy założenia własnej działalności gospodarczej. W sytuacji, gdy w trakcie studiów student podjął pracę i został zgłoszony do ubezpieczenia przez pracodawcę, będzie posiadał ubezpieczenie do czasu zakończenia zatrudnienia. Następnie należy zgłosić studenta do ubezpieczenia ponownie.

Rodzic zmienił pracę

W sytuacji, gdy rodzic studenta zmienił miejsce zatrudnienia, będzie musiał pamiętać, aby zgłosić dziecko do ubezpieczenia jako członka rodziny. W innym wypadku prawo studenta do ubezpieczenia zdrowotnego wygaśnie. Aby zabezpieczyć się na wypadek utraty ubezpieczenia ze względu na utratę pracy jednego z rodziców, warto być zgłoszonym do ZUS-u przez obydwoje rodziców.

Co z ubezpieczeniem po studiach?

Prawo do korzystania z darmowej służby zdrowia przysługuje studentom przez 4 miesiące od zakończenia nauki i to niezależnie od tego, czy mają za sobą obronę pracy magisterskiej, czy też nie. Z ubezpieczenia mogą korzystać również osoby, które dobrowolnie zrezygnowały z kontynuowania nauki, albo zostały skreślone z listy studentów.

To także powinno Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2022
Kredyty konsolidacyjne porównanie styczeń 2022
Kredyty hipoteczne porównanie styczeń 2022
Kredyty samochodowe porównanie styczeń 2022
Kredyty dla firm porównanie styczeń 2022

Extra Portfel pożyczka chwilówka online

Portal o pożyczkach bankowych i pozabankowych, którego misją jest rzetelna prezentacja ofert klientom indywidualnym, poszukującym najlepszego rozwiązania spełniającego przyszłe cele oraz uwzględniającego możliwości finansowe.