Provident pożyczka ratalna online

Jak uniknąć pętli zadłużenia?

Długi to bardzo poważny problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Ze względu na to, że kredyt czy pożyczka, to dosyć łatwe pieniądze, gdyż zazwyczaj wystarczy wykazać zdolność kredytową oraz przedstawić dowód tożsamości, często decydujemy się na taki sposób uzyskania dodatkowej gotówki, niestety spłata zobowiązania w niektórych przypadkach może okazać się trudna.

Niestety przyzwyczailiśmy się do wydawania pieniędzy banku, co więcej większość z nas w ogóle nie gromadzi żadnych oszczędności. Pieniędzy uzyskanych z kredytu czy pożyczki, nie można traktować, jako zastrzyku gotówki, z takich produktów finansowych, należy korzystać w ostateczności, na przykład, gdy mamy nieprzewidziane wydatki. Warto unikać pożyczania pieniędzy, lepiej systematycznie je odkładać. Co zrobić, gdy już wpadliśmy w pętlę zadłużenia? Gdy nie wystarcza nam pieniędzy na spłatę comiesięcznych rat?

Mimo, że Polacy często korzystają z kredytów gotówkowych, to według badań większość kredytobiorców to osoby solidne, które spłacają swoje zobowiązania w wyznaczonych terminach. Gdy straciliśmy źródło dochodu i wiemy, że w kolejnym miesiącu nie uda nam się spłacić raty, warto skontaktować się z bankiem. Wiele osób w takiej sytuacji unika kontaktu z kredytodawcą, co jest dużym błędem. Banki są zazwyczaj wyrozumiałe, gdy przedstawimy nasz problem, na pewno zaproponują obniżenie rat lub inny sposób restrukturyzacji zadłużenia. W sytuacji, gdy dłuższy czas będziemy unikać konfrontacji z doradcą bankowym oraz ignorować pisma wzywające do zapłaty długu, niestety bank może zdecydować o wypowiedzeniu umowy, co będzie skutkować tym, że będziemy zobowiązani do spłacenia całości kredytu. Pamiętajmy, że z bankiem można negocjować, dlatego nie należy uchylać się do opłat, tylko przyjść do placówki i porozmawiać.

Wydłużenie okresu kredytowania

Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku braku środków na spłatę comiesięcznych rat jest wydłużenie okresu kredytowania. Chociaż dla kredytobiorcy nie jest to korzystne rozwiązanie, to mimo to zyskuje w ten sposób większą płynność finansową, jego domowy budżet nie jest tak bardzo obciążony. Innym rozwiązaniem może okazać się konsolidacja, czyli połączenie kilku kredytów w jeden i rozłożenie rat odpowiednio do możliwości finansowych osoby zadłużonej.

Gdy kłopoty z płynnością finansową są tylko przejściowe, można skorzystać z wakacji kredytowych lub z karencji w spłacie kapitału. Jest to nic innego, jak tymczasowe zawieszenie płatności albo odroczenie spłaty części kapitałowej raty. Większość banków ma w swojej ofercie taką usługę i można z niej skorzystać w razie kłopotów. Niezależnie od tego, w jakiej wysokości bierzemy kredyt, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. W niektórych przypadkach lepiej odmówić sobie danej przyjemności i zaoszczędzić pieniądze, to dużo korzystniejsza opcja.

To także powinno Cię zainteresować:
Kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2024
Kredyty konsolidacyjne porównanie styczeń 2024
Kredyty hipoteczne porównanie styczeń 2024
Kredyty samochodowe porównanie styczeń 2024
Kredyty dla firm porównanie styczeń 2024

Portal o pożyczkach bankowych i pozabankowych, którego misją jest rzetelna prezentacja ofert klientom indywidualnym, poszukującym najlepszego rozwiązania spełniającego przyszłe cele oraz uwzględniającego możliwości finansowe.