Łatwy dostęp do pożyczek, kredytów, zakupy na raty, karty kredytowe – nieumiejętne planowanie wydatków i analiza potrzeb mogą szybko doprowadzić do popadnięcia w tzw. pętlę zadłużenia. Aby uniknąć problemów już w chwili pojawienia się pierwszych problemów z regulowaniem zobowiązań warto powiadomić o tym fakcie bank/instytucje w jakich mamy dług. Pozwoli to uniknąć problemów i drogich dla kredytobiorcy postępowań, które często doprowadzić mogą do bankructwa.
Z badań wynika, że kredyty i inne zobowiązania zwykle zaciągane są na realizację nierealnych celów – wakacje w tropikach, samochód, remont – to kosztuje, a nie każdy ma odłożone na to oszczędności. Bezmyślne pożyczanie kolejnych pieniędzy z czasem nie pozwala opanować narastających problemów. Najgorsze jest pożyczanie na spłatę długów – takie sytuacje zdarzają się często, a prowadzić mogą do zwiększania wierzytelności do ogromnych rozmiarów. Zaczyna się od kart kredytowych – wypłaty gotówki czy spłata innych kredytów przy jej użyciu to największy błąd popełniany przez kredytobiorców. Oprocentowanie tradycyjnej pożyczki bankowej oscyluje w granicach 8-10%, a karty kredytowej nie spłaconej w okresie bezodsetkowym to nawet 18-20%. Kolejny krok desperata to zaciąganie kredytu na spłatę pożyczki i karty wcześniej używanej. Łatwo dostępne są chwilówki i pętla gotowa. Wyjście z takiego dna bywa dla wielu niemożliwe.
W razie problemów należy rozmawiać z bankiem. Im również zależy, by odzyskać dług więc powinien zaproponować rozsądne dla obu stron rozwiązanie. Może to być zawieszenie spłaty zobowiązań czy wydłużenie okresu spłaty (przez co zmniejszenie miesięcznej raty). Windykacja należności niespłaconych w bankach trwa latami, zatem też i bank zechce zaproponować racjonalne rozwiązanie.
Bardzo popularnym rozwiązaniem w razie problemów ze spłatą zobowiązań jest kredyt konsolidacyjny. Polega on na spłacie przez bank wszelkich wykazanych przez klienta zobowiązań i umożliwienia spłaty tylko jednego kredytu, ze zdecydowanie niższą ratą miesięczną, choć w wydłużonym okresie. Często banki w ramach oferty udostępniają środki dodatkowe dla klienta. Tu jednak zwykle powstają nowe koszty kredytowe, do uregulowania w ratach przez kredytobiorcę. Niemniej taka opcja wydaje się być rozsądna. Wniosek o kredyt konsolidacyjny należy złożyć w chwili zaobserwowania pierwszych problemów płatniczych, a nie w chwili uznania za niewypłacalnego. Nierzetelny dłużnik nie może już liczyć na pomoc banków.
To także powinno Cię zainteresować:
– Kredyty gotówkowe porównanie wrzesień 2024
– Kredyty konsolidacyjne porównanie wrzesień 2024
– Kredyty hipoteczne porównanie wrzesień 2024
– Kredyty samochodowe porównanie wrzesień 2024
– Kredyty dla firm porównanie wrzesień 2024